MODLITWA W DOBIE KORONAWIRUSA - przeczytaj...

Sakramenty uświęcają człowieka nie jedynie poprzez nauczanie, lecz również poprzez rzeczywiste udzielanie tej łaski, którą oznaczają. Dlatego właśnie inną definicją sakramentu jest ta, która mówi, iż sakrament jest „świętym znakiem, który rzeczywiście sprawia to, co oznacza”. Sakramenty „rzeczywiście działają”, naprawdę dają łaskę, dlatego gorąco zachęcamy, by walczyć w codzienności o życie sakramentalne.

Sakrament Pokuty i Pojednania i Namaszczenia Chorych:

Zgodnie z rozporządzeniem Biskupa Gliwickiego:

* Spowiedź Św. przy indywidualnym umówieniu się z księdzem.
* Godziny dyżurów księży w konfesjonale opublikujemy wkrótce
* Sakrament Namaszczenia Chorych - jeżeli ktoś będzie potrzebował posługi sakramentalnej - dzwońcie.

Eucharystia:

Jak należy uczestniczyć we Mszy świętej transmitowanej przez różne stacje telewizyjne i radiowe? Powinienem odpowiadać na wezwania, wstawać, klękać wtedy, co wierni zgromadzeni w kościele?

Na pewno chodzi tu o duchowe i o aktywne uczestnictwo wymagające przede wszystkim skupienia, nastawienia na przeżywanie Mszy, zjednoczenie z Panem, słuchanie Jego słowa. Nie mogę tego robić równolegle do innych czynności. Nie chodzi o słuchanie Mszy w radiu czy telewizji „przy okazji” albo „w tle”, np. gotując wtedy obiad, prowadząc domowe rozmowy czy leżąc na wersalce w czasie sjesty (oczywiście nie mówię tu o osobach, które z powodu choroby słuchają czy oglądają Mszę w postawie leżącej będąc w łóżku). Warto wyłączyć telefon, zgromadzić się całą rodziną w jednym pokoju, ubrać się tak, jakbym szedł do kościoła. Dla duchowego uczestnictwa ważne jest również moje zaangażowanie w śpiew, odpowiedzi, a nawet można przyjmować właściwe postawy ciała, wstając na Ewangelię czy klęcząc w trakcie modlitwy eucharystycznej. W czasie Komunii można zamknąć oczy i powiedzieć Jezusowi własnymi słowami, że pragnie się Go przyjąć, zjednoczyć z Nim.

Komunia Święta przyjęta w sposób duchowy:

Ksiądz Grzegorz Strzelczyk, powołując się na nauczanie Soboru Trydenckiego, podkreśla, że kiedy nie ma możliwości przyjęcia komunii poprzez spożycie Ciała lub Krwi Pańskiej, to "można - jeśli się jest w stanie łaski uświęcającej - wzbudzić pragnienie przyjęcia komunii i powiedzieć o nim Bogu w dowolnej formie, prosząc o sakramentalne zjednoczenie z Chrystusem". Zaznacza, że skutkuje to "faktycznym przyjęciem łaski Najświętszego Sakramentu" - więcej można przeczytać w artykule.

Msze Święte i modlitwy transmitowane przez media:

TVP1 - godz. 7:00
TV TRWAM - godz. 9:30
TVP1 - godz. 11:00
Anioł Pański - TVP1 - godz. 12:00
TVP POLONIA - godz. 13:00

Niedzielna Msza Św. będzie także transmitowana przez radio:

PR Program 1 - godz. 9:00
Radio Maryja - godz. 9:00